MENU

O co zapytać fotografa ślubnego

Decyzja o wspólnym życiu i ślubie to Wasz ważny wybór. Organizacja ślubu i wesela to kolejne wybory. Nie znam recepty na wszystko, ale pomogę Wam przynajmniej, jeżeli chodzi o wywiad z fotografem. O co zapytać fotografa ślubnego? Dobry research pomoże Wam zaufać fotografowi i być spokojnymi. Kto pyta, nie błądzi.

Specjalnie dla Was przygotowałem odpowiedzi na Wasze pytania. To nie tylko lista najczęściej zadawanych pytań do fotografa ślubnego (FAQ), ale moja szczera odpowiedź na Wasze potrzeby. Pytania możecie zadawać zawsze, gdy tylko pojawi się wątpliwość lub pomysł (z małymi wyjątkami). Odpowiedzi udzielam zarówno w wiadomościach mailowych, podczas spotkań przy kawie, jak i telefonicznie. Podpisując ze mną umowę, nie powinniście mieć żadnych wątpliwości i obaw – jestem z Wami i dla Was.

Zastanawiając się o co zapytać fotografa ślubnego, od ręki znajdziecie gotowe listy pytań do fotografa na blogach ślubnych, jednak czy istotnie najważniejszą kwestią jest posiadany aparat? Ja stawiam na naturalną rozmowę i naturalne pytania – jak w gronie znajomych.

o co zapytać fotografa ślubnego - 50 pytań i odpowiedzi

O co powinniście zapytać fotografa na ślub? Czego się możecie po mnie spodziewać? Przed Wami obszerne i konkretne Q&A. 50 pytań i 50 odpowiedzi. Możecie przeczytać wszystko lub wybierać z listy pojedyncze pytania. Zaczynamy!

Spis treści:

 1. Co to jest reportaż ślubny?
 2. Co zawiera oferta reportażu ślubnego?
 3. Jaki jest styl Twoich fotografii?
 4. Jakie są kolory Twoich zdjęć?
 5. Czy możemy Ci wręczyć listę zdjęć do wykonania?
 6. Czy na zdjęciach ślubnych znajdą się wszyscy goście?
 7. Czy wykonujesz zdjęcia z gośćmi, grupowe i pozowane?
 8. Ile potrzeba czasu na zdjęcia grupowe?
 9. Czy w dniu ślubu możliwa jest sesja plenerowa?
 10. Czy istnieje możliwość zamówienia tylko sesji bez reportażu?
 11. Co zawiera plenerowa sesja ślubna?
 12. Jak wygląda sesja narzeczeńska? Co zawiera?
 13. Gdzie możemy wykonać zdjęcia plenerowe?
 14. Czy sesję ślubną musimy zadeklarować od razu przy rezerwacji reportażu?
 15. Czy podczas sesji plenerowej może być obecny kamerzysta, inny fotograf lub rodzina?
 16. Jak długo trwa plenerowa sesja ślubna?
 17. Jak długo trwa sesja narzeczeńska?
 18. Czy wykonujesz tylko zdjęcia ślubne?
 19. Jak przygotować się do sesji?
 20. Czy sesja narzeczeńska jest potrzebna?
 21. Co w przypadku gdy nie umiemy pozować?
 22. Zwracać się do Ciebie na Ty czy na Pan?
 23. Skąd jesteś i gdzie fotografujesz?
 24. Ile kosztuje Twoja usługa?
 25. Co zawiera Twoja oferta ślubna?
 26. Czy możemy zarezerwować u Ciebie termin?
 27. Na ile wcześniej trzeba dokonać rezerwacji?
 28. Jak wygląda Twoja umowa?
 29. Czy możemy podpisać umowę i zarezerwować termin on-line?
 30. Jak długo jesteś z Nami w dniu ślubu?
 31. Jak wyglądają rozliczenia i płatności?
 32. Jak długo będziemy czekać na gotowe zdjęcia ślubne?
 33. Ile zdjęć ze ślubu dostaniemy?
 34. W jakiej formie oddajesz zdjęcia ślubne?
 35. Czy możemy zamówić u Ciebie albumy?
 36. Czy możemy negocjować ceny?
 37. Co w razie Twojej niedyspozycji w dniu Naszego ślubu? Masz zastępstwo?
 38. Czy oferujesz opcję reportażu ślubnego z drugim fotografem?
 39. Czy dojeżdżasz wszędzie? Czy dojazd jest dodatkowo płatny?
 40. Czy potrzebujesz noclegu?
 41. Czy możemy publikować nasze zdjęcia?
 42. Czy posiadasz pozwolenie na fotografowanie w kościele?
 43. Czy fotografujesz śluby cywilne i w plenerze?
 44. Czy możemy dostać wszystkie zdjęcia? Czy jest możliwość otrzymania plików RAW?
 45. Co jeśli aparat ulegnie awarii?
 46. Jakim sprzętem fotografujesz?
 47. Czy używasz lampy błyskowej podczas reportażu?
 48. Jak się ubierzesz na nasz ślub?
 49. Czy podczas wesela napiję się z Wami drinka?
 50. Czy wykonam krótki teledysk w dniu ślubu?

Co to jest reportaż ślubny?

Reportaż ślubny to Wasza historia w moich zdjęciach. Jako fotograf ślubny jestem wizualnym opowiadaczem. Ludzie, miejsca, rzeczy budują historie. W sposób możliwie piękny i interesujący przedstawiam to co autentyczne. Podczas fotografowania jestem ubrany jak jeden z Waszych gości, nie ingeruję w bieg wydarzeń, nie ustawiam i nie każę się uśmiechać czy patrzeć w obiektyw (za wyjątkiem kadru pokazania obrączek na dłoniach). W efekcie powstaje fotograficzna opowieść o Was i Waszym dniu.

To pytanie jest na początku, bo zrozumienie istoty reportażu ułatwi zrozumienie mojej filozofii pracy i kolejnych pytań…

Co zawiera oferta reportażu ślubnego?

W dużym skrócie – reportaż ślubny trwa około 12 godzin, w praktyce przeznaczam Wam cały dzień. Fotografuję: przygotowania, ceremonię, przyjęcie weselne do oczepin oraz sesję plenerową w dniu ślubu. W cenie otrzymujecie:

  • 450+ zdjęć
  • Prywatną galerię www na mojej stronie
  • Stylowe drewniane pudełko, a w nim:
  • Pendrive ze zdjęciami
  • 100 odbitek na wysokojakościowym papierze
  • Sesję narzeczeńską

Zachęcam do zobaczenia pełnego, barwnego opisu w katalogu ofertowym!

Jaki jest styl Twoich fotografii?

Moje fotografie to naturalny autorski reportaż ślubny. Lifestyle w dobrym wydaniu. Naturalny – stawiam na Was, Waszą autentyczną relację, prawdziwe emocje, realne wydarzenia i szczere uczucia. Autorski – subiektywne spojrzenie i interpretacja Waszej historii, moja edycja i wybór zdjęć, moje kolory.  Reportaż – minimum ingerencji w Wasz dzień, obserwuję, nie każę się uśmiechać i nie przeszkadzam. (Oczywiście jeżeli chodzi o zdjęcie grupowe i z najbliższymi lub kilka luźnych kadrów, możecie na mnie liczyć. Jeżeli podczas tańców ktoś się patrzy w obiektyw, to też nie uciekam). Ślubny – fotografuję ważne momenty podczas przygotowań, ślubu i wesela w taki sposób by powstawały małe dzieła sztuki dla wielkich serc!

Zależy mi na pokazaniu piękna Waszej relacji i prawdziwej historii z prawdziwymi emocjami.

Jakie są kolory Twoich zdjęć? Robisz zdjęcia czarno-białe?

Staram się o kolorystykę ciepłą, bliską naturze. Idealnie jest, gdy kolory korespondują z charakterem dnia – do tego dążę. Wyznacznikiem poprawnych barw jest odcień skóry. Mam swój styl (który wciąż ewoluuje) Przed podpisaniem umowy widzicie efekty kolorystyczne moich zdjęć. Staram się o ponadczasowe barwy, porzucając tymczasowe mody na zdjęcia zielone, pomarańczowe lub ciemne, co nie oznacza, że takie zdjęcie się nie pojawi (np. światło w drewnianym kościele będzie pomarańczowe, a przepuszczone przez zieleń drzew – zielone).

Inspirują mnie doświadczeni fotografowie ślubni, ale przede wszystkim reportażyści (agencja Magnum). Stąd moje dążenie do kadrów czystych, nieoczywistych, geometrycznych i niejednoznacznych. Z kolorami jest podobnie.

Czy możemy Ci wręczyć listę zdjęć do wykonania?

Stawiam na naturalność i autentyzm. Mimo przygotowanego harmonogramu, często dzieje się niespodziewane. Jako fotograf ślubny  wczuwam się w rytm dnia i jego atmosferę. Moje zdjęcia ślubne opierają się na emocjach, tych nie można zaplanować. Zdajcie się na mój styl i doświadczenie. Co do Waszych pomysłów – przed ślubem rozmawiam z Wami i jeżeli wspólnie się zgodzimy, realizuję je. 

Czy na zdjęciach ślubnych znajdą się wszyscy goście?

Tego nie mogę Wam obiecać. Wykonując swoją pracę zwracam uwagę na istotne wydarzenia dnia, ludzi, relacje, emocje, jestem tam, gdzie „się dzieje”.

Jako rozwiązanie polecam zdjęcia grupowe.

o co zapytać fotografa ślubnego - zdjęcie grupowe

Czy wykonujesz zdjęcia grupowe i pozowane z gośćmi?

Tak. Przecież jako fotograf ślubny jestem dla Was. Dobrą praktyką jest wspólne ustalenie przed ślubem momentu takich zdjęć. Spotykając się z fotografem przed ślubem, dostajecie listę, według której wykonuję zdjęcia grupowe. Jeżeli chodzi o miejsce zdjęć, mogą to być schody przed kościołem lub atrakcyjna lokacja przed salą weselną.

Jeżeli chodzi o zdjęcia pozowane, z rodziną, znajomymi lub popularne zimne ognie, jestem do Waszej dyspozycji i podobnie jak w przypadku zdjęcia grupowego, polecam wcześniejsze ustalenie harmonogramu – miejsca i czasu na takie zdjęcia.

Ile potrzeba czasu na zdjęcia grupowe?

Wiele zależy od liczby gości, ilości grup i zdyscyplinowania. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie harmonogramu zdjęć i pomoc drużbów/świadków w pilnowaniu porządku.

W przypadku zimnych ogni, radzę nie czekać do oczepin, ale sfotografować je, kiedy tylko się ściemni i zebrać paczkę najbliższych osób. Z praktyki wiem, że: zebranie gości, wręczenie im zimnych ogni oraz równoczesne zapalenie to trudna sprawa.

Czy w dniu ślubu możliwa jest sesja plenerowa?

Nie tylko możliwa, ale potrzebna! Sesja plenerowa w dniu ślubu to idealny pomysł. Do zalet tego rozwiązania należą: chwila odpoczynku dla Was od weselnego zgiełku, prawdziwe i jeszcze gorące emocje, gotowa stylizacja i autentyczność.

Nie bójcie się! Znam różne fora, komentarze i opinie. Takie zdjęcia nie trwają długo. Czasami wystarczy 20 minut w porze przed zachodem słońca. Czasami wystarczy wyjść nieopodal sali. Bywa pięknie!

fotograf ślubny Lublin Marek Czeżyk

Czy istnieje możliwość zamówienia tylko sesji bez reportażu?

Tak. Jeżeli chodzi o tematy ślubne – realizuję plenerowe sesje, a jeszcze wcześniej proponuję sesje narzeczeńskie i dla zakochanych. Więcej szczegółów znajdziecie w mojej ofercie.

Co zawiera plenerowa sesja ślubna?

Przede wszystkim nasz wspólny czas! Po wspólnym wyborze miejsca na plener, samo fotografowanie trwa od 2 do 4 godzin w dniu innym niż dzień Waszego ślubu. W ramach usługi dostajecie:

  • 70+ zdjęć poddanych autorskiej obróbce
  • Prywatna galeria internetowa
  • Pendrive
  • Praktyczny poradnik przed sesją

Jak wygląda sesja narzeczeńska? Co zawiera?

Sesja narzeczeńska to wyjątkowy czas dla Was – zakochanych i dla mnie fotografa ślubnego. Podczas sesji poznajemy się, pomagam przełamać pierwsze obawy i stres przed obiektywem. Razem wybieramy miejsce i przez kilka godzin wspólnie spacerujemy w poszukiwaniu pięknych kadrów, ilustrujących Waszą relację. W ramach sesji dostajecie:

  • 70+ zdjęć poddanych autorskiej obróbce
  • Prywatna galeria internetowa
  • Pendrive
  • Praktyczny poradnik przed sesją

Szczegółowy opis sesji narzeczeńskiej znajdziecie w katalogu

Gdzie możemy wykonać zdjęcia plenerowe?

Miejsce sesji plenerowe ustalamy wspólnie, dla Was. Może to być Wasze wymarzone miejsce, ulubione miejsce, lokacja związana z zaręczynami lub Waszym pierwszym spotkaniem. Na mnie możecie liczyć, jeżeli chodzi o plener w naturze. Uwielbiam lasy i rzadko odmawiam spaceru po lesie.

Czy sesję ślubną musimy zadeklarować od razu przy rezerwacji reportażu?

Nie musicie tego robić. Możecie podjąć decyzję nawet po ślubie (znacie swój poślubny budżet i możliwości logistyczne – termin i miejsce). Atrakcyjna cena zostaje dla Was niezależnie od czasu podjęcia decyzji.

Czy podczas sesji plenerowej może być obecny kamerzysta, inny fotograf lub rodzina?

Do swoich par mam indywidualne podejście. Umawiając się z Wami na sesję, liczę na Waszą relację, naturalność i emocje, które są pomiędzy Wami. Nie praktykuję udziału na sesji innych osób niż fotograf, para (ew. asystent).

Jednoczesne filmowanie i sesja fotograficzna nie jest dobrym pomysłem ze względu na odmienną specyfikę (reżyserowanie ograniczam do minimum).

Jak długo trwa plenerowa sesja ślubna?

Podobnie jak w podczas sesji narzeczeńskiej – sesja ślubna w dniu innym niż ślub – trwa ona ok. 2-4 godzin, ale jestem przygotowany na więcej. Staram się z Wami odwiedzić 2-3 różne lokacje w poszukiwaniu ciekawych kadrów.

Jak długo trwa sesja narzeczeńska?

Najczęściej poświęcam Wam od 2 do 4 godzin na zdjęcia. Preferuję wspólny spacer w poszukiwaniu ciekawych kadrów. Całość ma luźny charakter. Proponuję maksymalnie dwie lokacje na fotografowanie (nie wykluczam spontanicznych zdjęć w innych napotkanych miejscach).

Czy wykonujesz tylko zdjęcia ślubne?

Starając się być reportażystą, fotografuję szeroko pojęty lifestyle – świetnie sprawdza się to w przypadku sesji rodzinnych i zdjęć brzuszkowych. Fotografuję ważne chwile z Waszego życia.

Zupełnie innym typem fotografii, który mnie interesuje jest fotografia kobieca w różnym wydaniu. Często realizuję autorskie wizje (miejsce, strój, klimat sesji), przede wszystkim portret. Wykonuję także sesje portretowe i pełne wdzięku sesje sensualne.

Jak przygotować się do sesji?

Najważniejsze, żebyście byli razem i zgodni – ciałem i duchem – jeżeli chodzi o charakter zdjęć, wybrane miejsca, czas i fotografa. Przed sesją warto zadbać o stylówkę, makijaż i Wasze pomysły. Do każdej sesji podchodzę indywidualnie i zazwyczaj przed każdą sesją przesyłam autorski poradnik z praktycznymi wskazówkami i przydaną checklistą.

Czy sesja narzeczeńska jest potrzebna?

Moim zdaniem tak. Jednak ostatecznie Wybór należy do Was. Nie chodzi mi tylko o pieniądze (dlatego sesja narzeczeńska będzie gratis do reportażu ślubnego), w mojej fotografii stawiam na relację, a nie ma lepszego sposobu na zbudowanie relacji z fotografem niż wspólne zdjęcia. Razem się poznajemy, pozbywamy się nieśmiałości. Zdjęcia z takiej sesji to fotografia z potencjałem (prezent, dodatek do ślubu – zaproszenia, podziękowania, Wasz album). Sprawdźcie!

Co w przypadku gdy nie umiemy pozować?

To dobrze. Nie wymagam umiejętności pozowania. Podczas zdjęć skupiam się na tym co pomiędzy Wami, na Waszej naturalności i relacji. Przed obiektywem chcę zobaczyć Was i to co Wasze. Cenię prywatne rytuały. Podczas zdjęć możecie liczyć na moją pomoc – dokładam wszelkich starań byście czuli się dobrze, a na każdym zdjęciu wyglądali korzystnie. Jak wspomniałem wcześniej – przed sesją wysyłam Wam poradnik.

Zwracać się do Ciebie na Ty czy na Pan?

Tylko na Ty! Pan brzmi zbyt dumnie w moim przypadku i powoduje dystans – a tego przecież nie potrzebujemy. Jeżeli mimo to upierasz się przy Panu, zniosę to.

Skąd jesteś i gdzie fotografujesz?

Jestem z Lublina i na razie tu mieszkam (pochodzę z Polesia i tam się urodziłem). Miejsca, w których najczęściej fotografuję to Lublin i Lubelszczyzna, Warszawa i mazowieckie, Rzeszów i Podkarpackie. Fotografuję w całej Polsce i dojeżdżam tam, gdzie jest okazja do zrobienia dobrego reportażu dla Was!

Ile kosztuje Twoja usługa?

Ważne pytanie – ważna odpowiedź! Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom przygotowałem dla Was specjalny katalog ofertowy. Napiszcie mi wiadomość, opowiedzcie mi krótko o Was i o Waszym ślubie (termin, miejsce, styl, szczegóły), w odpowiedzi otrzymacie ofertę z cennikiem.

Co zawiera Twoja oferta ślubna?

Moja oferta to reportaż ślubny, sesja narzeczeńska, plener ślubny i produkty z nimi związane. Nie mam pakietów ślubnych. Reportaż traktuję jako całość, Wy wybieracie to czego potrzebujecie – podobnie do budowania z klocków. Więcej szczegółów znajdziecie w katalogu ślubnym.

Czy możemy zarezerwować u Ciebie termin?

Oczywiście, po rozmowie zapisuję Wam wstępnie termin w kalendarzu. Gwarancją rezerwacji jest podpisana umowa i wpłata zadatku. W ten sposób termin będzie Wasz!

Na ile wcześniej trzeba dokonać rezerwacji?

Praktykuję rezerwację z rocznym wyprzedzeniem lub w trakcie trwania sezonu (pytajcie o wolny termin). Nie prowadzę zapisów na dwa i więcej lat do przodu. Tylko spokój nas uratuje 😉

Jak wygląda Twoja umowa?

Jej wzór udostępniam do wglądu podczas spotkania. Dokładam wszelkich starań by moja umowa była prosta, czytelna, bez haczyków. Treść umowy zawiera opis usługi, prawa i obowiązki pary młodej i fotografa. 

Czy możemy podpisać umowę i zarezerwować termin on-line?

Bez problemu. Cenię osobiste spotkania, ale rozumiem, że czasem nie ma takiej możliwości. Nie korzystam ze Skype, ale możemy porozmawiać przez Messengera lub WhatsAppa. W formalnościach korzystam z poczty tradycyjnej lub elektronicznej.

Jak długo jesteś z Nami w dniu ślubu?

Zasadniczo jest to około 12 godzin, w tym czasie mogę zrobić kompletny reportaż pełen emocji. Jeżeli tego wymaga sytuacja, jestem z Wami dłużej.

Jak wyglądają rozliczenia i płatności?

Jeżeli chodzi o reportaż, przy podpisaniu umowy proszę o wpłatę zadatku (jest to już część płatności na poczet usługi). Reszta pieniędzy za usługę jest płatna przed ślubem lub w ciągu 7 dni po ślubie. Szczegóły są ustalane indywidualnie. Preferuję płatność przelewem, po każdej usłudze wystawiam fakturę.

Jak długo będziemy czekać na gotowe zdjęcia ślubne?

W umowie mam zapis o kilkudziesięciu dniach, w praktyce jest szybciej. Staram się o przemyślaną edycję i staranne kadry, przy utrzymaniu dobrego tempa.

Ile zdjęć ze ślubu dostaniemy?

W umowie jest zapis o 450, w praktyce oddaję więcej zdjęć. Oddaję wszystkie udane i ciekawe zdjęcia. Spodziewajcie się wielu ciekawych ujęć, unikam powtórzeń, staram się o interesujące formalnie i treściowo kadry, tworząc zapis Waszej historii.

W jakiej formie oddajesz zdjęcia ślubne?

Podobnie jak w przypadku naszych rozmów i spotkań, zdjęcia staram się przekazywać osobiście. Dostajecie ode mnie drewniane stylowe pudełko z zestawem odbitek i pendrivem. Przysługuje Wam również galeria online, zabezpieczona hasłem, na mojej stronie.

Czy możemy zamówić u Ciebie albumy?

Tak. Do dyspozycji są różne ciekawe rozwiązania. W kwestii albumów i fotoksiążek, korzystam z różnych rozwiązań, dopasowanych do Waszych potrzeb i oczekiwań. Osobiście preferuję kolory ziemi i materiały bliskie naturze, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Piękne zdjęcia zasługują na piękną oprawę.

Czy możemy negocjować ceny?

Dokładam wszelkich starań by oferta była czytelna, prosta, bez ukrytych kosztów. Każdą z moich par traktuję z należytym szacunkiem i na dany sezon każdy otrzymuje ten sam katalog, z tym samym cennikiem. Mając na uwadze różne warunki i niuanse – jestem otwarty na Wasze propozycje.

Co w razie Twojej niedyspozycji w dniu Naszego ślubu? Masz zastępstwo?

Do tej pory nic złego się nie wydarzyło. Jeżeli jednak się wydarzy, zaproponuję Wam zastępstwo fotografa, którego poziom prac zbliżony jest do moich. Przedstawię kilka propozycji zastępstwa, decyzja należy do Was. Edycję zdjęć i obróbkę przeprowadzam osobiście.

Czy oferujesz opcję reportażu ślubnego z drugim fotografem?

Tak. Jagoda towarzyszy mi nie tylko w życiu osobistym, także w zawodowym. Często ze sobą współpracujemy. 

Czy dojeżdżasz wszędzie? Czy dojazd jest dodatkowo płatny?

Dojeżdżam wszędzie tam, gdzie jest okazja do zrobienia reportażu ślubnego. W cenie reportażu ślubnego jest dojazd, jeśli ślub lub wesele odbywa się w odległości 50 km od Lublina, Warszawy lub Rzeszowa. W przypadku dalszych destynacji potrzebuję dopłaty za dojazd – jest to aktualna obowiązująca stawka urzędowa za km lub 65 zł za wyjeżdżone 100 km. Dojazd w wielu przypadkach jest kwestią indywidualną. Podobne zasady obowiązują podczas sesji plenerowych. Jeżeli macie wątpliwości – zapraszam do kontaktu.

Czy potrzebujesz noclegu?

Jest to sprawa ustalana indywidualnie. Zasadniczo nie potrzebuję. Kieruję się zasadami bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach potrzebuję dwóch noclegów: jednego noclegu przed ślubem i jednego po ślubie. Dotyczy to dalekich podróży, powyżej 150 km od Lublina. Jeżeli ślub odbywa się powyżej 100 km od Lublina lub powyżej 50 km od Warszawy i Rzeszowa, potrzebuję jednego noclegu przed ślubem. W wielu miejscowościach mam możliwość przenocowania. Kwestia noclegu jest każdorazowo do dogadania.

Czy możemy publikować nasze zdjęcia?

Dobrą praktyką, którą polecam jest udostępnianie zdjęć. Mam zapis w umowie, który pozwala mi publikować zdjęcia. Bez takiej zgody nie istniałoby portfolio, które przecież pomogło Wam wybrać fotografa ślubnego. Nie umieszczam znaku wodnego, ale będzie mi miło, gdy oznaczycie mnie na Facebooku lub Instagramie. Nie zalecam stosowania filtrów i modyfikacji w gotowych zdjęciach – moje kolory to także część mojej pracy.

Jeżeli jednak z różnych powodów, kategorycznie nie pozwalacie na publikację, uszanuję Waszą decyzję (i zmienię zapis w umowie).

Czy posiadasz pozwolenie na fotografowanie w kościele?

Ukończyłem kurs liturgiczny dla fotografów ślubnych. Mam upoważnienie do fotografowania i filmowania w czasie celebracji liturgicznych w Archidiecezji Lubelskiej, które jest respektowane we wszystkich kościołach Polski.

Pozwolenie pokazuję niechętnie, bo fryzurę na zdjęciu do dokumentu mam co najmniej niemodną. 

Czy fotografujesz śluby cywilne i w plenerze?

Tak. Reportaż ślubny obejmuje fotografowanie w Urzędach Stanu Cywilnego i podczas ceremonii i przyjęć plenerowych.

Czy możemy dostać wszystkie zdjęcia? Czy jest możliwość otrzymania plików RAW?

Nieczęsto odmawiam, ale w tym przypadku tak. Nie oddaję surowych plików (RAW), ani wszystkich zdjęć – podobnie jak rzeźbiarz nie oddaje odłupanego kamienia, malarz szkiców, kominiarz sadzy, a iluzjonista nie zdradza sztuczek. Fotograf ślubny nie oddaje surowych plików.

Co jeśli aparat ulegnie awarii?

Wtedy się martwię, bo to mój aparat i po weselu muszę szybko go oddać do szpitala serwisu. Ale martwię się krótko, bo mam jeszcze pracę. A pod ręką jest drugi (czasem trzeci) aparat.

Jakim sprzętem fotografujesz?

Przekornie odpowiem, że takim, który mi nie przeszkadza w opowiadaniu historii. Dla ciekawskich – używam zestawu stałoogniskowych obiektywów do reportażu (mój ulubiony to 35-tka), aparaty wymieniam co jakiś czas na nowe. Marka nie ma dla mnie znaczenia – cały mój sprzęt jest markowy. Wybieram bezkompromisowe rozwiązania dla pięknych zdjęć. Podczas pracy mam przynajmniej dwa aparaty, kilkanaście kart, dwa dyski, kilka lamp, kilkadziesiąt akumulatorów. Dbam o backup podczas pracy i po niej.

Czy używasz lampy błyskowej podczas reportażu ślubnego?

Podczas fotografowania przygotowań i ceremonii ślubnej stawiam na naturalne światło zastane – nie używam lampy. Podczas przyjęcia używam systemu lamp reporterskich (małych), kilku statywów i barwnych żeli. Cenię sobie swobodę w kreowaniu plastycznego światła. Takie rozwiązanie pozwala mi fotografować nawet w ciemnych miejscach i tworzyć dynamiczne, żywe kadry!

Jak się ubierzesz na nasz ślub?

Staram się o elegancki strój by wyglądać jak jeden z Waszych weselnych gości. Koszula biała lub wzorzysta, mucha, dopasowane buty. Podczas przyjęcia weselnego czasem się przebieram luźniej, ale chcę być jak fotograf z klasą, niezależnie od warunków.

Czy podczas wesela napiję się z Wami drinka?

Chętnie bym wzniósł za Was toast, jednak w pracy unikam procentowych napojów. Mimo, że jestem Waszym gościem – odmówię. Takie mam zasady.

Czy wykonam krótki teledysk w dniu ślubu?

Zajmuję się wyłącznie fotografowaniem, a moje aparaty – mimo, że potrafią – nie nagrywają filmów. Filmowe przyciski aparatu programuję na przydatne opcje do fotografowania. Filmowanie ślubne to inna bajka.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu dłuuugiego Q&A rozwiałem wiele waszych wątpliwości. Może przy okazji trochę mnie poznaliście i czujecie mój reportażowy klimat. Na pewno będziecie wiedzieli o co zapytać fotografa ślubnego, gdy zaprosicie go na wywiad!

CLOSE